Vyhľadávanie

Zaujímavosti

BOHOSLUZBY-Svidnik

Meniny

Včera: Václav
Dnes: Michal(a)
Zajtra: Jarolím
Pozajtra: Arnold

Prihláseniewww.greckokatolici.sk ŽIVOT FARNOSTI Oznamy Stretnutie vladyku Milana so Svätým Otcom Františkom
Stretnutie vladyku Milana so Svätým Otcom Františkom E-mail
Napísal (webadmin)   
Streda, 02 Apríl 2014 10:15

Stretnutie vladyku Milana so Svätým Otcom Františkom

 

  (Rím, 19.3.2014) Na sviatok sv. Jozefa, 19. marca, patróna univerzálnej Cirkvi, sa vladyka Milan Chautur, košický eparchiálny biskup, zúčastnil audiencie so Svätým Otcom Františkom. Prinášame vám niekoľko myšlienok a dojmov z tohto stretnutia. 

    Prvé stretnutie so Svätým Otcom Františkom bolo pre mňa príležitosťou vrátiť sa v spomienkach k stretnutiam s Jánom Pavlom II. a Benediktom. XVI. Prvé, čo mi udrelo do očí, bolo množsvo ľudí. Predtým som sa s takýmto množstvom stretával vo významnejšie dni a slávnosti, ktoré sa konali na Námestí sv. Petra. Druhé, čo ma veľmi oslovilo bolo stíšenie obrovského množstva ľudí, očakávajúce slovo pápeža. Nezaznievali natoľko aplauzy, potlesky či výkriky VIVA IL PAPA ako predtým, ale v tvárach ľudí bolo vidieť radosť a očakávanie. Svätý Otec František prešiel na odkrytom papamobile otvoreným priestranstvom svätopeterského námestia. Veľmi živo gestikuloval, obracajúc sa na jednu i druhú stranu, čo prezrádzalo jeho temperament. Keďže ako biskup som aj predtým mal možnosť byť na Námestí sv. Petra v blízkosti piatich až desiatich metrov od Svätého Otca, mal som možnosť porovnávať jeho príchod so zostupovaním z papamobilu. Spôsob jeho komunikácie niesol známky viditeľnej radosti z podania si ruky s organizátormi, kňazmi a veriacimi v blízkosti jeho sedesu. Potom už nasledovalo prežehnanie a slová evanjelia. Cez túto generálnu audienciu vo Sviatok sv. Jozefa, ktorý sa stal ochrancom – a nie otcom Pána Ježiša ako zdôraznil Svätý Otec – jasne a jednoducho podčiarkol, v čom spočíva nielen jeho úloha, ale aj úloha všetkých otcov, učiteľov a vychovávateľov. Sv. Jozef sa stal ochrancom, čím naznačuje úlohu pre každého otca, učiteľa a vychovávateľa. Ježiš rástol vo veku, múdrosti a milosti. Každý rodič má sledovať túto líniu pri výchove svojho dieťaťa, ktorému pribúdajú roky, ale má pribúdať aj múdrosť, sprostredkovaná výchovou rodičov. Má silnieť zároveň v milosti, ktorú dáva Boh cez modlitbu a návštevu chrámu. Svätý Otec nezabudol podotknúť, že Ježiš chodieval s Jozefom do synagógy, na miesto modlitby v tej dobe.

    Počas pozdravov v rozličných rečiach Svätý Otec František zdôraznil hlavnú myšlienku svojho príhovoru. Potom sme sa stretli spolu s ostatnými biskupmi... Keď som mu pobozkal Petrov prsteň a predstavil som sa mu, pozdravil som ho od kňazov, veriacich i rehoľníkov našej eparchie. Využil som príležitosť poďakovať sa mu za jeho homílie i slová, ktorými sa denne prihovára k nám. Na čo on sa na chvíľu zamyslel a obvyklým spôsobom povedal mi „modli sa za mňa!“. Toto moje prvé stretnutie so Svätým Otcom, ktorý v minulom týždni slávil prvé výročie nástupu na stolec sv. Petra, zanechalo vo mne dojem úžasnej jednoduchosti, pokory a prirodzeného, ničím neškrobeného prístupu k ľuďom. A jeho požiadavku – modli sa za mňa – chcem adresovať všetkým vám, na ktorých sa upiera pohľad hlavy Katolíckej cirkvi.

autor: vladyka Milan
gréckokatolícky košický eparcha
dátum: 19.03.2014
zdroj:http://www.grkatke.sk/article1.php?clanokid=0126 
Posledná úprava Streda, 02 Apríl 2014 10:16
 

Archív článkov

Najčítanejšie

Vitajte !

Pripojenie z: 3.237.94.109, 3.237.94.109

Pripojených:

Máme online 23 hostí 

© and edit. Ing.Peter Kuderjavy,PhD.,Ing.Paed.IGIP
2007-2020